Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Nowe pociągi dla Śląska: będziemy się chwalić

28.02.2008

Tagi: – Dodał: Marek Borys

Tomasz Głogowski
Gazeta Wyborcza, 28.02.2008 r.


Porównując stary tabor i nowe pociągi Flirt to tak, jakby zestawić syrenkę z volkswagenem passatem. Takich pociągów jeszcze w Polsce nie było, dlatego chcemy się nimi chwalić - mówi Jarosław Kołodziejczyk, były wicemarszałek województwa, obecnie zastępca dyrektora Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach.


Tomasz Głogowski: Od 1 marca PKP Przewozy Regionalne wprowadzają nowy cennik biletów. Ceny w pociągach osobowych na trasach do 100 km pozostaną bez zmian, a w pociągach pośpiesznych spadną nawet o 15 proc. Wzrosną za to o ok. 2 proc. ceny biletów miesięcznych i o ok. 5 proc. ceny w pociągach pośpiesznych na dłuższych trasach. Jak, Pana zdaniem, pasażerowie przyjmą nowy cennik?

JAROSŁAW KOŁODZIEJCZYK, zastępca dyrektora Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, do niedawna wicemarszałek województwa śląskiego: Pasażerowie ze Śląska znajdą w nim dobre informacje. Zdecydowana większość będzie płacić za bilety tyle samo co do tej pory, bo największe miasta aglomeracji leżą od siebie w promieniu ok. 100 km. Znacznie spadną ceny w pociągach pośpiesznych. Od 1 marca bilet na trasie Katowice - Bielsko zamiast 16 zł będzie kosztował 12 zł, a za bilet na trasie z Katowic do Gliwic zamiast 10 zł zapłacimy 8 zł. Podwyżki biletów miesięcznych nie będą dotkliwe. Opracowując nowy cennik, musieliśmy patrzeć na konkurencję, głównie prywatnych przewoźników.

Kolej wraca na trasy, z których kiedyś zrezygnowała. Niedawno reaktywowano połączenie Bytom - Gliwice, a we wrześniu mają się pojawić pociągi na trasie Tychy Miasto - Katowice. Czy te plany są nadal aktualne?

- Nic się nie zmieniło. Nowe pociągi z Tychów Miasto do Katowic ujęto już w rozkładzie jazdy. Od 1 września codziennie będą kursować tam 92 składy. Chcemy, aby podróż trwała ok. 25 minut. Jedyne zagrożenie to remont torów w Katowicach Ligocie. Jeżeli się przeciągnie, to w pierwszych tygodniach pasażerowie mogą czuć się trochę rozczarowani. Potem będzie już dużo lepiej i jestem przekonany, że trasa zyska popularność. Chcemy stworzyć w Tychach prawdziwe centrum przesiadkowe, m.in. dla pasażerów z Podbeskidzia. Mam znajomych, którzy dojeżdżają z Bielska-Białej do Pszczyny samochodem i tam przesiadają się na pociąg do Katowic. Nie chcą po prostu stać w katowickich korkach. Coraz lepiej radzi sobie też połączenie Bytom - Gliwice.

W marcu zaczniemy liczenie podróżnych (we wszystkich pociągach regionalnych), ale już widać, że powrót na tę trasę był dobrym pomysłem. Idealnie byłoby, gdyby powstały tam jeszcze nowe przystanki. Ale w to muszą już zaangażować się miasta lub centra handlowe, bo PKP nie są w stanie wyłożyć 2 mln zł na budowę nowego przystanku.

W czerwcu na Śląsku pojawią się pierwsze nowoczesne pociągi Flirt. Wiadomo już, gdzie będą jeździć?

- Na stałe między Tychami a Katowicami, ale w pierwszych tygodniach chcemy, aby zobaczyli je wszyscy mieszkańcy województwa. Flirty zostaną więc rzucone na możliwie jak największą liczbę tras. Takich pociągów jeszcze w Polsce nie było, dlatego chcemy się nimi chwalić. Będą naszą wizytówką i żywą reklamą. Porównując Flirty i nasz obecny tabor, to tak ,jakbyśmy porównywali syrenkę z volkswagenem passatem.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Adam napisał(a):

Bielsko-Katowice 12zł, a z Zawiercia do Katowic płacę 9zł - gdzie tu sens ?

28.02 18:39:38

m966 napisał(a):

"Takich pociągów jeszcze w Polsce nie było, dlatego chcemy się nimi chwalić. Będą naszą wizytówką i żywą reklamą."

Koleś mówi tak, jakby te pociągi były własnością PKP, a przecież należą do województwa. Albo jest facet wyjątkowo bezczelny, albo mu się wydaje, że wciąż jest wicemarszałkiem. ;)

28.02 20:46:46

adam86 napisał(a):

No widac teraz w PKP PR sie załatwie stołki dla kumpli co starcili robote po wyborach. Pogratulować, a PKP PR sprywatyzowac.

28.02 21:23:53

Ardo napisał(a):

Najlepiej by było, żeby w nowym cenniku uwzględnili kompatybilność z biletami KZKGOP i MZKP.
Korzyści chyba nie muszę przytaczać.

28.02 22:10:48

YoMaHa napisał(a):

@Ardo: kompatyco??? Może chciałeś po prostu powiedzieć: integrację?

28.02 22:31:24

adas napisał(a):

Ale ta zmiana cen dotyczy pociagów pośpiesznych... (ceny biletów do 100 km spadły). I o tym mowa jest w artykule (mimo, że średnio to widać :) )

28.02 22:50:15

HUGO napisał(a):

DLA ZAINTERESOWANYCH!od 1 marca do 30 wrzesnia zmienia sie trase 2 pociagów kursujących przez woj śląskie.
1.pospieszny "Reymont"Łódź Fabr-Kraków Gł.Łódź Fabr pojedzie przez Częstochowę, Zawiercie,Jaworzno Szczakową
2.przyspieszony "Giewont"Zakopane-Częstochowa-Zakopane pojedzie przez Myszków, Zawiercie,Dąbrowę Górn Ząbk, Jaworzno Szczakową zmiana spowodowana jest remontem lini Kraków - Warszawa

28.02 23:25:29

m966 napisał(a):

@adam86: Nie po wyborach, tylko po przewrocie Tomczykiewicza. Kołodziejczyk był współpracownikiem marszałka Moszyńskiego, którego niedawno odwołała PO. Choć fakt faktem, że dziwnie szybko znalazł chłopak nową, całkiem atrakcyjną fuchę.

02.03 17:49:42


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!